Na jakim obszarze możliwe jest legalne uprawianie survivalu w Polsce?

Na jakim obszarze możliwe jest legalne uprawianie survivalu w Polsce?

Ocena: 0.00
Dodano:

O ile survival można nazwać w wielkim skrócie umiejętnością przetrwania w trudnych warunkach, o tyle zjawisko bushcraftu nadal brzmi egzotycznie. Bushcraft może zawierać w sobie techniki survivalowe, ale nie musi. Jest to forma spędzania czasu w miejscach oddalonych od cywilizacji i wykorzystywania tego, co da się odszukać w naturalnym środowisku. Jest to pewien styl życia oparty nie tyle na samym przetrwaniu, ile na kontakcie z naturą i jej ochroną. Uprawiając tę formę aktywności, można poczuć się przez chwilę, jak członek starodawnego plemienia indiańskiego.

Na czym krok po kroku polega survival?

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega między innymi na nabyciu umiejętności życia w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień w postaci bieżącej wody i prądu. Nadzwyczaj często osoby zafascynowane survivalem rezygnują także z dachu nad głową na rzecz namiotów lub zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Czy survival jest w Polsce legalny? 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenach do minimum. Nocowanie i zajmowanie konkretnego terenu było źle odbierane i traktowane jako nielegalne. Jednak środowiska osób skupionych wokół survivalu oraz bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wydzielone są konkretne lokalizacje, gdzie legalnie można ćwiczyć techniki szkoły przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój dobrymi miejscami na survival 

Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny obrać kierunek na  Dolny Śląsk i okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To właśnie tam znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do praktykowania survivalu i bushcraftu. Jest to interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim jako lokalizacja na noc w lesie 

Jeżeli interesują Cię bardziej tereny nizinne, doskonałym przykładem skutecznego wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca położone głównie w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobrze zagospodarowane miejsca parkingowe. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna dla lubiących nadmorskie klimaty

Nadzwyczaj interesującą lokalizacją są również rejony Morza Bałtyckiego. Tam również znajdziemy ciekawe miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów zlokalizowanych jest w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat jest atrakcyjny dla wielu. W okresie letnim jest to niezwykle popularny kierunek do uprawiania survivalu oraz bushcraftu.

Jak i gdzie zgłosić swoją obecność na noc w lesie? 

Możliwe, iż spór leśników i osób związanych z survivalem i bushcraftem nie zakończyłby się tak szybko, gdyby de facto obu stron nie łączyło zamiłowanie do dzikiej natury i ochrona jej naturalnych darów. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, osoby związane z bushcraftem, szanują i dbają o przyrodę i zależy im na zachowaniu jej w nienaruszonym stanie. Zapewne fakt ten zdołał ostatecznie przekonać zarządców Lasów Państwowych, które finalnie umożliwiły biwakowanie w lesie poza wyznaczonymi miejscami. Warunki, które postawiono, dotyczą liczby osób i nocy, które można spędzić w lesie. Są to dwie noce i cztery osoby. Zamiar biwakowania wystarczy zgłosić nadleśnictwu najpóźniej w dniu zaplanowanego noclegu.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Bardzo tego artykułu potrzebowałem. Już od dawna chciałem spróbować czegoś nowego.

0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Turystyka i podróże

Brak artykułów