Piękne fotografie krajobrazów i ujęcia całych panoram z perspektywy lotu ptaka są już możliwe. Technologiczne rozwiązanie w postaci dronów oferuje te i inne korzyści. Ich przystępna cena pozwala niemal każdemu zostać fotografem lotniczym. Dzięki swoim małym rozmiarom dron z łatwością porusza się między drzewami czy budynkami, a w związku z tym możemy dotrzeć dosłownie wszędzie i rejestrować niedostępne dotąd kadry. Przed zakupem tego urządzenia warto jednak odświeżyć sobie wiedzę z zakresu podstaw fotografii. Zapraszamy do artykułu.
Od czego zacząć fotografowanie dronem?
Podczas wykonywania ujęć z powietrza, nie zapomnij o fundamentalnych zasadach fotografowania. W wykonaniu dobrych kadrów pomocne będą linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich poprzez aplikację będziesz mógł znaleźć punkty orientacyjne i sprawniej wykadrować zdjęcia, które Cię interesują.
Format RAW — Czy jest odpowiedni do fotografowania dronem
Najlepszą opcją do robienia zdjęć jest użycie formatu RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jest o wiele łatwiejsza. W RAW wydobywanie prześwietlonych czy zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest o wiele łatwiejsza aniżeli w formacie JPEG.
Dostosuj odpowiedni czas naświetlania robiąc zdjęcia dronem
Czas naświetlania jest kolejnym bardzo istotnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia oraz sprawić, aby były wyraźniejsze ustaw krótki czas naświetlania. Natomiast jeżeli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmazania, zastosuj dłuższy czas naświetlania oraz wyposaż się w filtry ND.
Czy warto sprawdzić pogodę przed użyciem drona do robienia zdjęć?
Podczas robienia zdjęć istotnym elementem są warunki atmosferyczne. Sprawdzaj zawsze prognozy pogody przed planowanym lotem. Jak wiadomo pogoda, potrafi być zaskakująca i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start, a także utrzymanie drona w powietrzu. Dlatego warto zainstalować aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot jak również monitorować warunki atmosferyczne.
Światło w fotografii z powietrza — Czy ma znaczenie?
Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą spowodować, że nawet najbrzydszy teren może nabrać bajecznego charakteru. Z tego powodu postaraj się planować latanie dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.
Unikaj złych warunków atmosferycznych kiedy latasz dronem
Złe warunki atmosferyczne nie sprzyjają używaniu drona. Nie powinniśmy latać w deszczu, podczas opadów śniegu czy przy silnym wietrze. Szczególnie wiatr może być bardzo niebezpieczny dla naszego urządzenia, ale tez dla otoczenia. Jeżeli będziemy latać w wietrzne dni, gdzie znajdują się np. skupiska ludzi, podmuch wiatru może spowodować utratę kontroli nad dronem i możemy tym samym wyrządzić komuś krzywdę. Najlepiej poczekać z używaniem drona na lepszą pogodę. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Komentarze
Brak komentarzy