Horror jest odmianą fantastyki, która pokazuje świat i rzeczywistość budowaną poprzez różne zjawiska nadprzyrodzone oraz zaprzeczające normom, które znamy. Popularne są filmy pełne grozy, jak i slashery. Rozmaitość pomysłów na sceny filmów wydają się niewyczerpalne. Filmy, które poruszają tę tematykę, od samego początku kinematografii wzbudzają w widzach mnóstwo różnorodnych emocji, jak i dostarczają adrenaliny!
Jaka jest istota horroru?
Horror to jeden z najbardziej wziętych rodzajów literackich i filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą często organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie przedstawić to, co irracjonalne i przerażające.
Kluczowy bohater to istne zło, które pojawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru sięga po tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć ciągle powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.
Jaka jest historia rozwoju horrorów?
Początki horroru można już odszukać w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy, jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał dodatkowo wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari”
W latach 30. XX wieku horror był już dosyć rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednak szczyt popularności filmów grozy przypadł na lata 50. oraz 60. W tym okresie powstało dużo kiczowatych oraz krwawych ekranizacji, w czym prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły trochę odejście od klasycznej formy horroru i powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi metaforę niszczenia świata. Ostatni etap metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem”, czy „Frankestein”, w których obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo upiorem okazuje się człowiek.
Dzisiejsza historia horroru!
Aktualne horrory odchodzą od znanej nam przed laty grozy. W dzisiejszym świecie, gdy jest coraz to więcej masowych produkcji horrorów, świat ten dostarcza mniej lęku i niepokoju w swoich filmach. Zaczęły przeważać tematy gore lub obrazy, które raczej wywołują wstręt widza. Wyróżnikiem dobrej produkcji filmu stała się duża dawka bestialstwa oraz szybka akcja. Pomimo wielu zmian, jakie zaszły przez lata, jedno jest pewne. Otóż widzów pociąga mroczna strona życia!
Inne artykuły autora
Komentarze
Brak komentarzy