Zaciągając kredyt na mieszkanie lub dom, potrzebujesz odpowiednią kwotę wkładu własnego. Czy wiesz, co to jest? Ile trzeba mieć uzbieranych własnych pieniędzy, żeby móc otrzymać kredyt hipoteczny! Czy, jeżeli chcesz, to możesz spłacić kredyt wcześniej i czy to się opłaca? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, który usunie Twoje wątpliwości i będziesz mógł się cieszyć swoim własnym mieszkaniem!
Jak uzbierać środki na wkład własny?
Wkład własny jest pozyskanymi indywidualnie pieniędzmi przez ewentualnego dłużnika, które trzeba wpłacić, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej nieruchomości. Cała suma, która jest wkładem własnym, jest przelewana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.
Różne formy wkładu własnego
Kluczowe jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa, niż nagromadzone na koncie bankowym elektroniczne pieniądze. Jeśli planowana jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może być działka, na której ten dom powstanie. Jednak musimy być właścicielami tej ziemi. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może być ona obciążona żadnym kredytem hipotecznym, a pieniądze z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.
Ile lat będę spłacał kredyt hipoteczny?
Ta kwestia jest skomplikowana, ponieważ instytucje finansowe analizują wiek kredytobiorcy i czas, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Zazwyczaj długość kredytu hipotecznego oscyluje w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym krótszy okres pozostał do jego uregulowania. Warto mieć świadomość tego, że banki mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Z tego powodu warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.
Czy można spłacić hipotekę przed terminem?
Możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu jest zachęcającą opcją dla wielu osób. Czy jednak jest to opłacalne? Czy nie poniesiemy z tego tytułu żadnych kosztów? Otóż nie. Jeżeli będziemy chcieli spłacić kredyt na mieszkanie po trzech latach, to będziemy zobowiązani zapłacić prowizję za tę możliwość. Innym rozwiązaniem może być nadpłacanie comiesięcznych rat, które z czasem będą zmniejszały długość kredytu!
Inne artykuły autora
Komentarze
Brak komentarzy