Książki obecnie nie mają łatwego życia. Muszą stale konkurować z telewizją, grami komputerowymi, tabletami i telefonami komórkowymi. Na szczęście w dalszym ciągu książka ma swoje wierne grono zwolenników. Kiedy życie zmusza nas do nieustającego pośpiechu, relaks z książką w ulubionym fotelu to wspaniała forma wyciszenia się i zatrzymania, chociaż na te parę kwadransów. Czytanie rozwija i pobudza wyobraźnię, a dodatkowo uczy koncentracji. Same zalety. Nie pozwólmy książkom odejść.
Historia dzieciństwa przyszłego poety w kanonie lektur
Cudowna, napisana ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektura to ogromna przyjemność, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych, niezapomnianych wierszy dla najmłodszych.
Detektyw Pozytywka – na tropie kryminalnych zagadek
Czytelnicy mogą się mocno zdziwić, że tak pasjonująco przedstawiona historia jest szkolną lekturą. To wspaniale, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki rodzimych autorów, które są atrakcyjne oraz zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.
O psie, który jeździł koleją – opowieść o Lampo
Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka jest oparta na autentycznej historii. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu oraz o tęsknocie i tej szczególnej więzi, która może połączyć człowieka oraz jego psa.
Książka dla nastolatków – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Następny kryminał dla dzieci na liście lektur szkolnych! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak idealnie pokazuje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe miłości – to wszystko można znaleźć w tej interesującej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy super wieści: to jedynie pierwsza z wielu części historii o tej trójce!
Mikołajek – Rene Goscinny, Jean-JaquesSempe w szkole podstawowej
Perypetie Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, oraz jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, lub zabrać tę książkę na rodzinną wycieczkę. Dużo dobrego humoru i interesujących przygód Mikołajka i jego kompanów, przepełnione przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z przyjemnością.
Balladyna Juliusza Słowackiego – najważniejsze informacje
Może nie jest to trafny wybór na niesztampową lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, a okaże się, że jest to pasjonująca książka! Wyobraźmy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora osadzoną w dzisiejszych realiach – film w oparciu o tę historię, byłby porywającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów i same postacie mogłyby równie dobrze być zaprezentowane w stylu greckiej tragedii. Pozytywnym aspektem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.
Stowarzyszenie umarłych poetów – elitarna szkoła i niezwykły nauczyciel angielskiego
Nancy Kleinbaum to była dziennikarka i redaktorka, która zaczęła pisać powieści na podstawie znanych scenariuszy filmowych. Do napisania tej książki zainspirował ją film w reżyserii Petera Weira pod tym samym tytułem. Akcja książki rozgrywa się głównie na terenie elitarnej szkoły dla dzieci bardzo bogatych i wpływowych rodziców. Jej zadaniem jest wykształcić przyszłych prawników, polityków i biznesmenów. W tych sztywnych i zdyscyplinowanych progach pojawia się nauczyciel angielskiego, który swoimi metodami nauczania totalnie przeciwstawia się panującemu w Akademii rygorowi. Jest to piękna i niezwykle wzruszająca opowieść o realizowaniu swoich pasji i obronie własnej tożsamości, nawet jeżeli trzeba się przeciwstawić i zbuntować przeciw ściśle narzuconym regułom. Radość życia i czerpanie z niego garściami, a także wielka fascynacja poezją to założenia tajnego Stowarzyszenia umarłych poetów. Nawet jeżeli ta książka nie byłaby lekturą, jest pozycją godną polecania i wartą przeczytania.
Inne artykuły autora
Komentarze
Brak komentarzy